Blog 

Představujeme Vám druhý vrh MOK z Brunfúsu narozen 23.5.2023.  Magické datum, nemyslíte?

Bady, Barney, Bastien, Ben, Bára, Bee Alma, Bee Angie, Bella Bee, Bonnie

2.9.2023 Před 101 dny se v Radiměři jedné zrzce Alince narodilo devět štěňátek. Včera do nového domova odešla Barunka a dnes Barney. Jsem ráda, že i jim se nám podařilo najít ty správné lidičky. Ty správné, právě pro ně. 

101 dní. Překrásných a také velmi náročných. Bylo to jedno z mých nejkrásnějších lét. 

Z devíti drobečků nám zůstala doma jedna slečna. Jmenuje se Bee Alma z Brunfúsu. Pokračovatelka jména a rodu. Jen jí doma říkáme Betty. 

Dnes začíná nová etapa. Já, Ali a Betty.

Dnes, tímto článkem uzavírám tento blog. Třeba za pár let, až i Betty bude máma, začnu psát další.

Hodně štěstí všem a především těm našim drobečkům... 

19.8.2023 Dnes do svého nového domova vyrazil Bady. Má úžasnou rodinu. Cestu dlouhou do Bohumína zvládnul skvěle. Celou ji prospal😊. Snad i první noc bez celé jeho smečky bude podobná. Jsem moc ráda, že poblíž bydlí jeho starší brácha Andy, který mu jistě bude ve všech lumpárnách a objevování světa nápomocen😊.

14.8.2023 Zítra bude naší smečce 12. týdnů. Trénujeme s nimi základní povely, jezdíme autem do lesa, na louku, na pole a hlavně jsme měli možnost vyzkoušet si rybník! S obrovským nadšením a hrdostí můžu říci, že všechna čtyři štěňátka v jedenácti týdnech plavou! Půl hodinová cesta tam i zpět, plavání a průběžné běhání na louce bylo náročné. Už když jsme vyjížděli zpět k domovu, štěňátka spala 😊. Není se čemu divit.

Během nočního odpočinku chodím se štěňátky ven se vyvenčit až k ránu. Už hezky vydrží a vždy si řeknou😊,  k mojí velké radosti!

Stále k nám chodí mnoho návštěv, štěňátka jsou zvyklá na lidičky různých věkových kategorií (malé i velké)😊 i jejich mazlení a hlazení (mají to moc ráda😊), měla možnost se potkat a zařádit si i s jiným pejskem (za což majitelům mnohokrát děkuji)! 

Album 16

1.8.2023 Týden utekl jako voda. Štěňátkům jsem doma zrušila velký výběh, porodní bednu zvětšenou o ohrádku uklidila na půdu a konečně po deseti týdnech dceři předala zpět její pokoj. To bylo radosti :-) No a co se štěňátky?  Někde bydlet musí. Tak nastalo další stěhování. Částečně vyklidit moji pracovnu, postavit ohrádku (o dost menší) a je hotovo.  Je to fajn místo. Štěnda můžu samotná vypustit ven a díky šikovným rukám mého taťky nemusí absolvovat ani jeden schod.  Upřímně, říkala jsem si, jak to všechno zvládneme. Mimo jiné také s tím, aby se stěňátka během noci venčila už jen venku. První noc byla náročná, ale pak... Teď, když mě štěňátka ráno probudí (pravda je to mezi pátou a půl šestou), není na podložce ani kapička a vše zvládnou, jakmile je pustím ven. Takové malé radosti :-). 

Dnes, když jsem před šestou vyrážela se štěňátky na velikou louku za zahradou, úplně mi hlavou probleskla krátká vzpomínka na večerníčky s panem Václavem Chaloupkem a jeho chlupatými kamarády, kteří ho všude následovali. Jsem na tom s mini skoro stejně.  Smečka moje😊.

V sobotu od nás do světa odešel Beník. Měl před sebou opravdu dlouhou 4,5 hodinovou cestu. Skvěle ji zvládnul  a druhý den byla zahrada kolem jeho nového domova už jen jeho 😊.

Dnes je štěňátkům deset týdnů. Máme za sebou druhé očkování. Z naší smečky nám doma zůstává Bee Alma, Bára, Bady a Barney. Pro oba kluky stále hledáme ty správné lidičky. 

Album 15

25.7.2023 Je sedm hodin ráno. Štěňátka po ranním řádění pomalinku ulehají ke spánku. Pět zvědavých temperamentních zrzounků😊 . Dnes jim je devět týdnů.

V neděli se do svého nového domova vypravila Bonnie. Do rodinné smečky zapadla opravdu skvěle!

Když vám doma neplánovaně zůstane o tři štěňata více, začnete přemýšlet nad tím, jak celý chod domácnosti upravit tak, aby se vše dalo zvládnout, aby každé z těch pěti štěňátek dostalo čas jen pro sebe, abychom je všechny začali učit, abychom byli schopní vše zvládnout, než klukům najdeme ten správný domov...

Jak jsme na to šli my? 1.Vše si důkladně rozmyslíte. 2.Domluvíte se s kamarádem, který vám traktorem převeze obrovskou boudu z menšího výběhu na velkou zahradu. 3.Nepoužívanou boudu (naposledy v ní byla naše Áčková štěňátka) vydrhnete, vydezinfikujete, usadíte, aby byla v rovině. 4.Původní párty stan přesunete nad ní, dokončíte a zpevníte plot provizorního výběhu a je venku hotovo. 5.No, vlastně není, jelikož terén pod boudou je z kopce, tak aby štěnda neměla do boudy velký schod, přišroubujete na klínky několik prkének a vytvoříte šikminu. Jo a teď je hotovo. A co dál? Bydlení do každého počasí je. Apropo, dělalo se za pochodu se štěňátky bedlivě sledujícími náš každý krok, každý nový zvuk. 

A co doma? Každý večer štěňátka přenášíme domů a ráno zase ven. Zatím mají velký výběh uprostřed pokoje, ale i to se bude muset v nejbližších dnech změnit. 

A jak s novým učením? Začali jsme rodinným výletem😊. A zase to chtělo čas na přípravu. Každému z pěti štěňátek jsem koupila jiný obojek. Sice máme pro každé štěňátko jeho vlastní s vyšitým jménem, ale  všechny mají stejnou barvu, což je v takovém množství zrzounků celkem nepraktické😊. Do auta na zadní sedačky jsem nachystala přepravní deku, domluvila se s ostatními členy rodiny a mohli jsme vyrazit. Alinka šla jako vždy na své místo v kufru, pět štěňátek na zadní sedačku, moje dcera na místo spolujezdce a fungovala jako "hlídač", já jako řidič a další tři dospěláci z naší rodiny jeli za námi druhým autem. První cesta autem, kdy štěňátka nikdo nedržel v náručí.  Jeli jsme klikatou silnicí,  lesem, lesní cestou až na velikánskou louku. Každý z nás si vzal jedno štěňátko, poponesli jsem je kus od auta a konečně je mohli pustit😊 . Tolik nových zážitků a vjemů... Když jsme dorazili domů, dostala štěňátka polední obídek a pak zcela znavená usnula. Usnula a spala tři hodiny, až jsem to nevydržela a chodila je pravidelně kontrolovat 😊.

A co nás čeká dnes? Uvidíme, co přinese dnešní den... 

Album 14

21.7.2023 Prší. Snad pořádně poprvé, co jsou zrzounci venku a víte co? Lítají v dešti😊 (to budou ty vodařské geny) . Ještě že mám přichystány ručníky. Naštěstí je teplo a doufám, že se brzy unaví. Ve výběhu jsou s nimi moji rodiče a bedlivě hlídají, aby toho lehkého deště nebylo na ně až příliš. Jen fotit  v dešti se  moc nedá. 

Před pár dny, v parném odpoledni, jsem jim zkusila dát vychlazený meloun. Bylo to super! Jen jsem seděla, držela půlměsíček melounu a všech šest okusovalo o stošest😊 .   

Jak už nám drobci rostou, věnuji jim čím dál víc individuální péči. Každý den jednoho po druhém vezmu samotného několikrát denně ven z výběhu. Zkoumáme obrovskou zahradu, zaparkovaná auta, králíky v králikárně, rázy dřeva, spadaná jablíčka pod jabloní (alias pod míčkovníkem😊 ), kytky, a že občas je i něco pálivé, jako třeba kopřiva😊, přivolávám si je jménem, vždy je pak pohladím a pochválím, když přijdou, když se s nimi jemně  přetahuji o hračku říkám "drž" , a když jim ji pak beru, tak se slovy "pust" (malé začátky loveckého výcviku😊 ),  a třeba i když pustím písničku na telefonu, všichni jsou v pozoru, co se děje....spoustu zajímavostí a novostí.... Je úžasné je pozorovat, jak objevují svět! Moc moc velkou radost z nich mám😊 !

17.7.2023 Do pondělního rána se u nás doma probudilo šest štěňátek. Bella Bee, Bee Angie a Bastien o víkendu odjížděli do svých nových domovů. Nejdelší cestu měla Angie a vše zvládla na jedničku, na Bellu doma čekala nová psí kamarádka a seznámení dopadlo úplně vzorově, Bastien bude hýčkán malou slečnou. S každým štěňátkem jsem se rozloučila den dopředu, s každým štěňátkem jsem si udělala poslední procházku po zahradě, nad každým štěňátkem mi ukápla slza... Vím, že jsem je neviděla naposledy, ale stejně se lítosti a smutnění ubránit nedá. Co mi však opravdu  rozehřálo duši byly zářící oči a úsměvy těch, kteří si naše štěňátka odváželi do svých domovů. 😊

Za týden se na svoji další cestu vydá i Bonnie. Co mě však trápí je to, že pro Bena, Barneyho a Badyho nový domov nemáme. Jsou to nádherní kluci! Když na vás tak koukají, vy je pohladíte... vždy si říkám, přece někde musí být ten jejich dvounohý kamarád, na kterého by hleděli těma stejnýma očima, tak jako na mě... Přece musí...

13.7.2023 V úterý bylo štěňátkům sedm týdnů. Dorazil pan doktor, tetovali jsme, čipovali  a očkovali je. A štěňátka vše zvládla na výbornou! Sice byla po očkování večer trošku unavená, ale  musím se přiznat, že nám dvounohým členům domácnosti to vůbec nevadilo. Ti, jež někdy štěňátka měli, jistě ví, o čem píši. Je jim sedm týdnů. Řádí, koušou se, štěkají, běhají o 106 a pak, jako když luskne, usnou😊 . Vždy si v tu chvilku řekneme, uf, na pár minut je klid, nemusíme být ve střehu. Ale milujeme je všechna.

Půjčila jsem si od kamarádky zrcadlovku s odhodláním, že každé jedno štěňátko vyfotím. No, ve středu jsem stihla kluky a dnes jsem se k focení vůbec nedostala. Už mám na to jen zítřek....  poslední den, kdy všichni budeme od rána do noci společně. Úplně ten poslední.... V sobotu od nás do  svých nových domovů odcházejí dvě krásky, Bella Bee a Bee Angie. V neděli pak fešák Bastien. Vím, že budu smutná, vím, že to bude velmi náročné, nejvíce pro prcky, ale zároveň vím, že všichni jdou do dobrých a milujících rukou. Všechny nové páníčky jsem měla možnost poznat, párkrát se s nimi sejít. S klidem na srdci jim naše milované zrzounky položím do rukou a popřeji hodně štěstí a krásných dní.  A hlavně, vím, že ta naše štěňátka nevidím naposledy, tak jako ta naše předchozí štěňátka, kterým dnes již jsou dva roky a vyrostli z nich krásní psi.

Možná si řeknete, že jsem zapomněla přidávat fotografie. Nezapomněla, jen si je schovám do posledního společného alba všech. V neděli,... v neděli bude Album 14., poslední album se všemi...

10.7.2023 Je něco po osmé večer, venku je 23 stupňů a štěňátka spokojeně po půl hodině vyčerpávajícího řádění spinkají ve svém zahradním výběhu. K radosti nás všech😊 . 

Máme za sebou víkend plný návštěv. V sobotu dorazila má chovatelka paní Kolářová se svojí výmarkou Angie (po této úžasné šedé dámě má i naše jedna zrzečka své jméno), Milan s Benem a rodinou. Sledovali jsme štěňátka, kritickým okem posoudili jejich exteriér, pokusili se nafotit pár památečních fotografií, sledovali jejich chování, lehce otestovali jejich vlohy. Měla jsem radost, že všichni dorazili. Je moc fajn mít takové přátele. Nemít Alinku, nikdy bych je nepoznala. O to víc mě těšilo posouzení štěňátek. 

Slíbila jsem všem budoucím páníčkům, že v neděli dám vědět, které štěňátko bude jejich. Celý den jsem byla se štěňátky, celý den jsem je pozorovala, hrála si s nimi, sledovala jak reagují. Abych si potvrdila to, co již nějaký týden pozoruji. Jsem ráda, že jsem mohla dopředu všechny budoucí páníčky poznat, jejich zázemí, plány, je samotné. Svým výběrem jsem si jista. Jistě víte, že jsem měla  v plánu si jednu zrzku nechat doma. Měla jsem dvě. Dvě, mezi kterými jsem se musela rozhodnout. Těžký den to pro mne byl. A která u nás zůstane? Slečna červená. Bee Alma z Brunfúsu. 

Dnes je pondělí. Opět příjemný návštěvní den. Z Ostravy dorazila Monika, majitelka našeho odchovánka Andyho. Jako by se čas vrátil o dva roky zpět. Viď, Moni😊? 

Je deset hodin. Né, že bych tak dlouho přemýšlela nad tím, co napsat, ale péče o štěňátka byla přece jen přednější😊 . Už jsou doma a snad už pomalinku usínají. A já? Musím jít taky, jelikož dovolená nedovolená, v šest mám budíček. Takže o půl jedenácté vyrazím s Alinkou na dvacet minut ven a pak se obě s usínáním přidáme ke štěňátkům😊.

6.7.2023 Včera štěňátka dostala nové rozlišovací obojky. Ušila mi je kamarádka a ještě jsem je musela trošku poupravit. Stačila jehla a nit a šlo to jak po másle. Včera nás také potěšila  návštěva páníčků od našeho Arga. Bylo to moc fajn a štěňátkům přivezli dvě plata pribináčků! To si pošmákou zrzounci naši😊. Dnes jsme štěnda vážili a největší kluk .... a jak jinak než prvorozený Ben, má 5,5 kila! 

Jsem moc ráda, že jsem měla možnost v posledních pár dnech štěňátka sledovat v průběhu celého dne. Každé z nich je jiné, každé z nich je unikátní a úžasné. Už pomalinku asi vím, které půjde ke kterému páníčkovi. Každé štěňátko je jiné, tak jako každá rodina, do které bude patřit... 

V sobotu nás čeká velký den. Přijede se podívat Milan, majitel Bena, otce vrhu. Čeká nás focení a další aktivity se štěňátky. Moc se na to těším. Bude to fajn den😊 . Aspoň i Alinka bude mít trošku jinou zábavu, jelikož od doby, kdy se před měsíci začala hárat potkala jednoho jednoho psa a to byl právně Ben, který dvakrát přijel na námluvy. V sobotu se setkají znovu. Na louce za zahradou. Dál Ben bohužel nesmí, ale i tak...Ali ho vždy moc ráda vidí. Jsou super pár😊 ! 

Album 13   PS: pes štěkající v pozdí je od sousedů :-)

02.07.2023 Máme za sebou moc fajn návštěvní víkend. V sobotu i v neděli přišlo štěňátka pozdravit mnoho našich přátel. Mimo jiné také má dobrá přítelkyně se svým synem a zároveň majitelka Agy Royal Splendour, Alinčiny sestry. Jsem moc ráda, že díky Alince jsem potkala také Terku s její rodinou. Agy měla štěňátka minulý rok a také Terka si nechala jednu slečnu doma, tak jak letos plánuji já Alince jednu zrzečku nechat doma. Není nad rady a zkušenosti blízkých přátel😊 .

A jak se daří štěňátkům? Rostou jako z vody😊 . Každé ráno, když za nimi přijdu, jsou jiná. Pomalinku se jim začínají měnit očička. Do jasné modré se pomalinku přidává hnědá. Ke kašičce jsme jim začali do misky přidávat malinké granulky. A jak to dopadlo? Kašička se dostala až na druhé místo. Nejprve si pochroupají granulky, pak jdou na kašičku (štěněcí mléko s rozmočenými a rozmixovanými granulkami). Pobyt venku si náramně užívají. Díky krásnému letnímu počasí mohou být venku většinou již od půl desáté. Domů je dáváme mezi půl osmou a půl devátou večer. Dnes celkem foukalo, takže šupajdila domů již v sedm. Přece jen, šest týdnů jim teprve bude.  Stejně je to neskutečné. Šest týdnů... narodila se hluchá a slepá, dnes řádí, koušou, štěkají, vrčí, mazlí se, pro pohlazení si přijdou...moc ráda se nechají hladit😊, pochovat a přibrala čtyři kila... Jsou velmi kontaktní. A ano, všudypřítomné ostré  zoubky😊. Au....

Album 12  

30.6.2023 Dnes v šest hodin jsem přišla z práce, posadila se ke štěňátkům, která byla ve výběhu a konečně jsem se začala těšit na to, že od zítra mě čeká dovolená. Dovolená se zrzavými kuličkami. Konečně na ně budu mít tolik času, kolik bych si přála. Těším se, jak je budu brát na objevování zahrady, těším se, že se mi podaří udělat mnoho krásných fotografií, že jim vymyslím další kreativní hračky, které budou rozvíjet nejen jejich pohybové schopnosti. Tento týden byl pro mě pracovně velmi náročný a na fotografování mnoho času a energie nebylo. Spíš jsem si v těch málo volných chvilkám jen tak mezi ně sedla, hrála si s nimi a  udělala pár osobních fotek na památku.  No, něco málo jsem vyfotila i sem, ale je to opravdu málo.

Album 11

27.6.2023 Pátek, sobota, neděle a pondělí bylo u nás hodně veselo. Na štěňátka se přijeli podívat budoucí páníčci a paničky a také mnoho našich přátel. Všichni, od malých dětí po dospěláky, si návštěvu užili a jak někteří říkali: "Je to taková kanisterapie" ... "Budu se usmívat ještě měsíc". Úplně všem rozumím😊. 

Po včerejším parném dni nastalo chladivé a větrné počasí. Včera byla štěňátka venku do deváté hodiny. Dnes už o půl sedmé šupajdila domů do tepla. Do výběhu jsem jim dala klec, která je přikrytá dekami a supluje boudu. Je to takové místo bezpečí. Vlezla se tam skoro všechna štěňátka. Je v ní na spaní určitě tepleji než jen na podušce, i když jsme je dnes chodili mnohem více kontrolovat a občas je přikryli dečkou.

Když jsem tak v podvečer seděla na zeleném koberci u pelíšků a pár štěňátek mě okusovalo a zjistilo, že mi v kapse něco voní....pamlsky pro Alinku, se kterou jsem předtím byla venku. A ejhle, pár z nich se dalo do jejich vytahování a okusování. Zkusila jsem si pak na ruku  dát pár mini štěňátkovských granulek. Chvilinku si s nimi hrála a trošku okusila a ostatní s velikou chutí dojedla mamina 😊 

Včera jsme štěňátka vážili. Mají od 3,3 do 3,5Kg. 

A víte co? Moc ráda se po špičkách chodím dívat na to, když spí...😊

Album 10

23.6.2023 Dnes je to přesně měsíc, kdy do našich životů přibyla malá zrzavá klubíčka. Je až neskutečné, jak za tu dobu vyrostla 😊. Není se čemu divit. Alinka se o ně dobře stará, ač jí jehličkové zoubky štěňátek moc klidu nepřidávají. Dnes ráno jsem z kojení udělala pár fotografií. Už se k ní skoro nevejdou! A to Alinka patří mezi větší fenky. Pomalinku jí  zvyšuji pohybovou aktivitu a snižuji dávky krmení, aby  jí postupně tvorba mléka přestávala....a ejhle. Po dnešní skvělé odpolední návštěvě budoucích páníčků jedné z feneček  a v nestřeženém okamžiku, slupla zbytek bábovky! (Simi, aspoň víš, po kom to ta Abby má :-D ) Co k tomu dodat. Chudáka jí "trápím" hlady, tak se pak nemám ničemu divit :-). 

Štěňátka jsou miliónová! Čas strávený s nimi neskutečně rychle ubíhá. Je stále se na co dívat. Některá spí, jiná řádí, pak se prohodí. Jen po krmení jsou akční všichni a to je potom rachot. Mám ve zvyku k nim do výběhu chodit bosky. u mě tedy s taháním tkaniček moc neuspějí, ale okusování prstů na mé noze jim jde náramně a o tahání nohavic už snad ani nemluvím. Hlavně když jsou k někomu blízko a může je někdo pomazlit, pohladit, vzít je do náruče. Kolikrát si sednou na zadeček, zvednou hlavinku a významně se vám zahledí do očí a vyloženě čekají, až je někdo pohladí.  Krásné chvíle to jsou! To mi věřte!

Album 9

21.6.2023 Mám jednodenní skluz se psaním, vím. Včera večer jsem se ke psaní nedostala. Budovali jsme. Konečně mi dorazila velká psí ohrádka, takže jsme se mohli pustit do úpravy domácího "výběhu".  Z porodní bedny zbyly jen tři stěny a dno, na plovoucí podlahu jsme dali zátěžové lino a vše uzavřeli ohrádkou. A výběh byl hotový.  Nikdo a nic jiného se do místnosti už nevejde :-). Štěňátka si na nové ubytování zvykla velmi rychle. Okamžitě začala řádit, lítala, tahala deky, podložky... a bylo jim úplně jedno, že je skoro deset večer :-). Poprvé na noc dostala do ohrádky misku s vodou. Sice jim Alinka ještě jednou v noci mléko dává, ale zvykat si už musejí. Od pátku nás čekají velmi milé návštěvy budoucích paniček a páníčků. Tak jen si přát, aby vyšlo počasí a všichni si mohli návštěvu a štěňátka užít.

Album 8

18.6.2023 Během nedělního dopoledne nám na naší velké zahradě vyrostl nový plot a bílý party stan. Štěnda ještě nejsou velká tak, aby mohla být sama ve výběhu s boudou, takže jsme jim vytvořili výběh provizorní. Taková zahrada v zahradě, kde na ně stále vidíme, kam kdykoli může Alinka vejít, kde jsou štěňátka v bezpečí. Celé nedělní odpoledne až do večera byla venku. A náramně jim to prospívá! A co se nás dvounohých týče? Střídali jsem se u nich, kdykoli se probudila a upřímně, trávník snese rozhodně víc řádění, než plovoucí podlaha s kobercem 😊

Album 7

17.6.2023 Dnes byl velký, převeliký  den. Dnes poprvé štěňátka dostala štěněcí "sunar". Nejprve na talířku, pak v misce. A jak jim chutnalo! Přece jen jim již za dva dny budou čtyři týdny. Sice Alinka ostré jehličkové zoubky svých devíti hladových ratolestí statečně a s mateřskou láskou zvládá, ale myslím, že nastal ten správný čas jí trošku ulevit. Všechna do jednoho to dnes dokázala. Ač jejich jména začínají na B, žádná béčka to rozhodně nejsou :-) .

Album 6

16.6.2023 Konečně! Dnes poprvé byla štěňátka venku :-). Jsem moc ráda, že nám to počasí dovolilo. Šest štěňátek jsem z domu přenesla v přepravce, ostatní se nesla v náručí. Už i ta přepravka jim je malá. Není se čemu divit. Všechna štěňátka už mají více než dvě kila. První chůze po trávě se jim moc líbila. Pravda, některá byla odvážnější o něco dříve, ale žádné ze štěňátek se nedalo zahambit a všechna se po trávě trošku rozutekla. Ali je hlídala jako ostříž. Jakmile se některé trošku vzdálilo, už jej směřovala zpět. Patnáct minut štěněcí aktivity a nových podnětů z okolí bylo dost na to, aby si štěňátka nakonec vlezla na pelíšek a pomalu usínala. Ještě svačina od mámy a hurá domů zpět. Docela by mě zajímalo, co se jim asi v noci bude zdát:-).

Album 5

14.6.2023 Tolik jsem se těšila, že poprvé vyrazíme ven. Vše nám však zhatilo počasí :-( . Sluníčko sice svítilo, ale 17°C a poměrně čerstvý vítr by byl na třítýdenní štěňátka trošku moc. Co nám tedy zbylo jiného? Proběhnout se doma po místnosti a prozkoumávat různé věci, jako nohu od židle, jiný povrch na podlaze (podložky, koberec, plovoucí podlaha), misky s máminou vodou a granulemi, závěs, zrcadlové dveře... Pár minut objevování a na okusování sourozenců už energie nezbyla :-D.

Album 4

11.6.2023 Už je to tady. Pomalinku nám začínají růst zoubky!  To je novinka dnešního dne :-). Také se my, dvounozí členové smečky,  připravujeme na příští týden, kdy budou štěňátkům tři týdny a poprvé na pár minut budou moci jít ven na zahradu. Vše však záleží na počasí. Po dnešním odpoledni je zahrada posekaná. Né že by ji oběhli celou :-), ale když už se seká, tak rovnou celá. 

 Dnes se mi konečně podařilo natočit nějaké video a udělat pár moc nerozmazaných fotografií. Hlavně na videu u Alinky je vidět, jak štěňátka povyrostla!

Album 3

10.6.2023 Už druhý den si spolu hrají :-). Pravda, spíš se okusují, koukají na sebe, zaštěkají, zavrčí. Na ještě stále vratkých nožkách udělají pár nemotorných skoků, ale ta radost s jakou dovádějí! Sice vždy jen chvilku, protože se zatím brzy unaví.  Je  legrace pozorovat je. 

Do bedny jsem jim dala savou podložku. Jakmile štěňátka začnou chodit, jsou více než schopna vyprazdňovat se bez asistence  mamky. V tomto vrhu první, kdo to zvládl a stále s přehledem zvládá, béžový kluk.  Dojde si na podložku, vykoná vše potřebné a jde si hrát nebo udělá pár krůčků z podložky, popojde a usne. V prvním vrhu to byl Andy :-). 

 Každý den jsou štěňátka jiná. Jedna jsou akční a neposedná jeden den, zatímco ta druhá parta spí jak medvídci a je jim vše jedno (i to že přes ně akční sourozenci lezou a narážejí do nich), druhý den se role obrací. 

Dnes v podvečer jsem se pustila do focení. Udělala jsem hromadu fotek..., ale použít se dá jen jedna. Nicméně se nevzdávám a zítra to zkusím znovu. Snad se mi zadaří udělat pár nerozmazaných fotografií.  Přece jen radost z pohybu je u štěňátek celkem velká :-) a můj foťák je na ně asi pomalý.

7.6.2023 Včera byly štěňátkům dva týdny. Již od neděle jsem si plánovala, jak v úterý všechna nafotím a natočím i nějaké video. No, nedošlo mi, že ve dvou týdnech štěňátka dostávají  speciální pastu, po které mnoho času na focení není a o estetice ani nemluvím :-). Nicméně dnes je už vše opět ve svých kolejích :-). V pondělí jsem ještě stihla předělat porodní bednu na bednu výběhovou pro malý dorost, jelikož nožky mají stále stabilnější a taková procházka po několika metrech čtverečních  se sourozenci v závěsu je prostě nej :-).  Pomalinku také začínají otevírat oči. Musím se přiznat, že je sleduji každý den o něco více, než je zdrávo :D a s napětím čekám, kdy na mě vykoukne další očenko. Jakoby tím, že se na vás podívají.... Nevím, jak správně to popsat. Možná... říká se, že oči jsou bránou do duše. Jo, asi to nejvíce vystihuje můj pocit. To drobné stvoření (už des vážící 1300g :-) ) vezmete do dlaní a podíváte se mu do čí. Jeden pohled a vydá za tisíce slov... 

Album 2

4.6.2023  Je neděle. První večer po třinácti dnech, kdy mám myšlenky a chuť začít psát. Mnoho chovatelů se zmiňuje o tom, že první týdny jsou v podstatě bezstarostné. No, u nás je to spíš naopak :-). Možná je to těmi počty štěňátek. Nejprve máte obavy, aby jejich narození proběhlo v pořádku, aby byla v pořádku a mamka taky. Pak se snažíte všemožnými způsoby přimět fenku, aby začala víc pít,  v pomalém hrnci vaříte jednu slepici za druhou (o jiných druzích masa ani nemluvím) a v neposlední řadě probdíte mnoho nocí, spíte přerušovaně 4 hodiny denně, jen aby jste měli jistotu, že všechna štěňátka se dostala k mléku a žádné nestrádá.  

Dnes je štěňátkům dvanáct dní. Všechna od svého narození přibrala více než 700g , všechna mají svůj první kilogram za sebou. Pomalinku si začínají být jistější na svých nožkách. Udělají pár krůčků. Zatím mají očka ještě zavřená. Chuť k jídlu jim nechybí a nikdo z nich nemá problém podlézt všechny sourozence a dostat se tam, kde je jeho preferované místo k hodování :-).

Občas slýchávám slova typu...nejslabší z nějakého vrhu...s čistým svědomím můžu říci, že nejslabší není žádné z našich štěňátek. O nejsilnějších dvou není pochyb :-) , ale ostatní jsou v lajně :-).

Album 1